Päevakohased krüpto uudised

Tuumaenergia ja krüpto. Pildil on tuumajaam, mis illustreerib tuumaenergia krüptosektoris kasutust.

Tuumaenergia krüptosektoris – Kuidas Ukraina seda teeb?

Krüptorahade kaevandamine on äärmiselt energiamahukas protsess. Sel põhjusel on see alati olnud aktuaalne teema seal, kus toodetakse suurtes kogustes elektrit. Pole mingi juhus, et mitmed suuremad kaevanduspargid on positsioneerinud ennast just elektrijaamade külje alla, omades seeläbi juurdepääsu odavale elektrile.  Sellest suunast on mõjutust saanud ka Ukraina energiatööstus, kes on heitmas pilku uuenduslikule meetodile – Tuumaenergia krüptosektoris, et korvata koroonaviiruse pandeemiast tulenevaid rahalisi kaotusi.

Tuumaenergia krüptosektoris läheb otse kaevandamisse

Krüptovaluuta kaevandamine on kaasaegne ja tõhus viis üleliigse energia kasutamiseks, väitis Ukraina energiaministeerium tänases Facebookis avaldatud kirjutises. Postituse sõnul on Ukraina kohalikes tuumajaamades tekkinud COVID-19 lockdown’i mõjul tarbimata energia üleküllus.

Ukraina Energiaministeerium lisas, et uus potentsiaalne projekt võib hõlmata tuumaenergia abil krüptovaluuta kaevandamist ning soovib, et riigi neli suuremat tuumaelektrijaama uuriksid võimalusi krüptokaevandamise integreerimiseks.

Hea väljund üleliigsele energiale

Üks tänapäevasemaid meetodeid liigse elektrienergia kasutamiseks on selle suunamine krüptovaluuta kaevandamisse. See võimaldaks mitte ainult säilitada tuumaelektrijaamadele vajaminevat koormust, vaid ka pakkuda krüpto sektori ettevõtetele oma äri laiendada. Seetõttu avaks see tee põhimõtteliselt uuele majandusharule.

Samal seisukohal on ka Ukraina Keskkonnaministeerium, kes teatas, et krüptovaluuta kaevandamise projektide elluviimine võiks pakkuda täiendavat tõuget tuumaenergia turule ning tõstaks Ukraina tuumaelektrijaamade töökindlust ja tõhusust. Tuumaenergia ja krüpto võivad olla tulevikus väga lähedalt seotud.

Sama mudel on ka varem rakendust leidnud

Elektrijaamu on krüptovaluuta kaevandamiseks varemgi kasutatud, ehkki mitte valitsuse tasandil. Hea näide on New Yorgi Finger Lakes’i piirkonna eraelektrijaam, mis hakkas bitcoine kaevandama üleliigse energiaga. Maagaasi kasutav elektrijaam paigaldas ettevõtmise tarbeks serveripargi, mis tarbib umbes 15 megavatti voolu. See on ligikaudu 15% tehase koguvõimsusest. Kui vanasti töötas tehas ainult energiavajaduse tippajal ehk suvel ja talvel, siis nüüd töötab Dresdeni linnas paiknev tehas aastaringselt. Projekt on osutunud üsnagi edukaks – kaevandamine lisab jaama igapäevasele tulule umbes 50 000 dollari väärtuses bitcoine.

Üks tihedamini asustatud krüptokaevandajate pärusmaa on veel Ameerikas, Washingtoni osariigis looklev Columbia jõgi. Viimase 5 aastaga on jõgi muutunud krüptovaluutade kaevandajatele väga atraktiivseks. Põhjus peitub Columbia jõele ehitatud ligi 60 tammis, mis genereerivad kordades rohkem hüdroenergiat, kui ümberkaudsed linnad tarbida jõuavad. Ei läinud kaua, kuni krüpto firmad asusid jõe kallastele serveriparke ehitama ning odavast elektrist kasu lõikama. Ettevõtmisele on andnud lisaväärtust ka regioonis valitsev jahe kliima, mis aitab seadmete jahutamise pealt kokku hoida.

loe veel: “Bitcoini kaevandamise keerukus tõusmas rekordkõrgustesse”

Veel uudiseid

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna

Pildil on Bitcoini kaevur

Uus Ocean pool toob uuendust Bitcoini kaevandamisse

Bitcoini kaevandamine on koondunud valdavalt suurte ühiskaevanduste (ingl. mining pools) kätte, ohustades sel moel Bitcoini detsentraliseeritust. Et sellele probleemile leevendust tuua, tuleb turule teistest eristuv