Päevakohased krüpto uudised

NFT-d, krüptorahad, dollarid, kalkulaator

Kas Elon Muskil on NFT-de kohta õigus?

Hiljuti oli Joe Rogani podcasti külaliseks Tesla ja Twitteri tegevjuht Elon Musk, kes muude teemade hulgas jagas oma mõtteid krüptomaailma unikaalsete digitaalsete varade – NFT-de kohta. Vaatame, kas hr. Muski seisukohtadel on tõepõhi all.

NFT-d ei olegi päriselt plokiahelal?

Oma viimases populaarses podcastis “Joe Rogan Experience” tõi Twitteri (uue nimega X) omanik ning Tesla ja SpaceXi tegevjuht Musk välja mõtte, et paljud NFT-d ei ole täielikult plokiahelasse salvestatud. Selle asemel viitavad need kunstiteostele, mida hoitakse kuskil välises serveris. Selgub, et Muski kriitika on paljuski õigustatud ning tegemist on ühe NFT-de suurema haavatavusega. Hea näide sellest oli eelmise aasta lõpus, kui krüptobörs FTX kokku kukkus. FTX-il oli nimelt oma NFT-turg ning paljud seal olevatest NFT-dest ei toiminud korrektselt, pärast seda kui FTX-i serverid lakkasid töötamast.

Kuid Muski väide ei pea paika kõikide NFT-de kohta. Ethereumi peal leidub ka neid kollektsioone, mis salvestavad oma kunsti otse plokiahela peal, nagu üks kuulsam ja hinnalisem CryptoPunks kollektsioon, mis kuulub nn. pikslikunsti segmenti.

NFT toimib nagu kviitung või omanditõend, mis on seotud millegagi, olgu see siis digitaalne kunstiteos, videomängu ese või isegi füüsiline vara. Mõnel juhul on kunstiteos ka detsentraliseeritud plokiahela võrgus, teistel juhtudel ei ole kunstiteos plokiahela peale salvestatud.

Loe lisaks: ”NFTde müügist rahastatud film esilinastub PÖFFil”

NFT-d Bitcoini peal on teistsugused

Kuid on olemas NFT-ökosüsteem, kus kõik kunstiteosed ja andmed on täielikult plokiahelas ja see eksisteerib Bitcoini võrgus. Bitcoini Ordinals protokoll võimaldab kasutajatel “kirjutada” (ingl. inscribe) kunstiteoseid ja muid andmeid otse plokiahelasse. See protsess erineb täielikult Ethereumist ja teistest plokiahelatest, mis tuginevad nutilepingutel (ingl. smart contracts).

Loe lisaks: “Bitcoini ordinalid teevad uusi rekordeid”

Veel uudiseid

Bitcoin ja majandusteooria

Kui Bitcoin 2009. aastal märkamatult tekkis, vaimustusid sellest algusaastatel eelkõige arvutinohikud ja programmeerijad. Bitcoin on aga üha enam saamas kõneainet majandust ja rahapoliitikat puudutavates diskussioonides.

Pildil on Bitcoini münt, mis illustreerib teemat

Kuidas toimivad Bitcoini tehingutasud?

Bitcoini tehinguid tehes torkab tahes-tahtmata silma tehingutasude lai variatsioon. On hetki, kus bitcoine saab saata mõnekümne sendi eest, kuid periooditi küündivad tehingutasud mitmete ja mitmekümnete

ETHTallinn Hackathon: Tule ehita dApp-e plokiahelal

ETHTallinn toob 19.-21. aprillil Eestis kokku web3 entusiastid ja arendajad. Ürituse eesmärgiks on pakkuda praktilist kogemust plokiahela tehnoloogia vallas ning anda võimalus kohtuda web3 kogukonna