NFTd on viimastel aastatel teinud läbi kosmilise tõusu, kaubeldes kohati miljonite dollarite eest. Täna on NFT-turg aga sootuks teine ning suur osa NFT-kollektsioonidest on oma kunagistest hindadest kõvasti kaotanud.
Enamikul NFTdest puudub väärtus
Hiljuti analüüsis Web3 uuringufirma dappGambl NFT-turgu, kasutades selleks lehtede CoinMarketCap ja NFT Scan andmeid. Vastavalt uuringule on enam kui 95% NFT-kollektsioonidest tänaseks väärtusetud. Seda võib ühtlasi nimetada NFT mulli lõhkemiseks, sest veel aasta aega tagasi vahetasid regulaarselt omanikke miljoneid dollareid maksvad digitaalsed kunstiteosed.
Uuringus analüüsiti 73 257 NFT-kollektsiooni, millest 69 795-l on turukapital täpselt null ETH. See statistika tähendab, et 95% inimestest, kellele kuulub mõni nendest NFTdest, hoiavad väärtusetut investeeringut. Uuring vaatas eraldi ka nn. kallimat NFT-segmenti. Selgus, et turukapitali järgi 8850 suurimast kollektsioonist 18% on väärtusetud ja 41% neist on hinnastatud tagasihoidliku 5-10 dollari vahemikus. Vaid alla 1% kollektsioonidest on väärt 6000 dollarit või enam.
Veel toodi välja et ligi 80% NFTdega pole kunagi toimunud ühtegi ostu-müügi tehingut, mis näitab et turul ületab pakkumine tugevalt nõudluse. Raport nendib, et kunagine sektoris valitsenud eufooria ja turu järsk langus rõhutab iga investori “kodutöö” vajalikkust enne sellist liiki krüptovarasse investeerimist.
NFT haip ja langus
NFT-turul oli näha plahvatusliku kasvu 2021. ja 2022. aastatel, kus kuine kauplemismaht ulatus 2021. aasta augustis 2,8 miljardi dollarini. Sel perioodil olid tähelepanu keskmes miljoneid dollareid maksnud kollektsioonid nagu CryptoPunks või Bored Apes Yacht Club ja neid fännasid kuulsused nagu Stephen Curry ja Snoop Dogg. Nagu uuringu tulemused aga näitavad on turg vahepeal märkimisväärselt jahtunud.
Vaatamata NFT turu volatiilsusele, ütlesid raporti koostanud teadlased, et nad usuvad, et NFTdel on endiselt tulevikus oma koht. Selleks, et üle elada turu langust ja omada püsivat väärtust, peavad NFT-d olema kas ajalooliselt olulised, nagu näiteks Pokémoni esmakordselt välja antud kaardid, tõelised kunstiteosed või pakkuma reaalset kasu, konstateeris aruanne.
Loe lisaks: “NFTde müügist rahastatud film esilinastub PÖFFil”