Keskkonna spetsialistid on ammu muret tundnud, et Brasiilia vihmametsad kannatavad liigse raie all. Nüüd leidub Brasiilias ettevõte, kes kavatseb probleemi vastu võidelda uut moodi, kasutades plokiahela tehnoloogiat.
Tarneahela jälgimine plokiahela tehnoloogi abil
Brasiilias tegutsev firma JBS, kes on maailma juhtiv liha töötlemise ja pakendamise ettevõte, andis teada, et kavatseb rakendada plokiahela tehnoloogiat, et võidelda Lõuna-Ameerikas toimuva liha tootjate poolt põhjustatud metsa hävitamisega, vahendab uudisteagentuur Reuters.
Kuna keskkonnakaitsjad on mures metsade kiire kahanemise pärast riigis, lubas ettevõte 2025. aastaks jälgida kogu oma tarneahelat, kasutades selleks plokiahela tehnoloogiat. Teiste seas aitab Brasiilia lihatööstus kaasa metsade hävitamisele, kuna just lihatootjad on need, kes raiuvad suurel hulgal vihmametsasid, et teha ruumi karjamaade jaoks.
Seni on Brasiilia lihatootjad väitnud, et nad ei osta sisse liha ebaseaduslikult metsi raiuvatest farmidest. Kuid praegune süsteem kontrollib ainult lõpptarnijat, jättes järelvalveta kaudsed vahendajad. Sel moel hiilitakse seadusest kõrvale ning müüakse lõpuks ka sellistele ettevõtetele nagu JBS.
Kuid plokiahela tehnoloogia võib sellele lahenduse pakkuda, on JBS veendunud. Ettevõte käivitas eile Amazonase vihmametsade piirkonna sotsiaalse ja majandusliku arengu edendamiseks 182 miljoni dollari suuruse fondi, mille eesmärk on järgmise viie aasta jooksul investeerida üle 44 miljoni dollari ja veel sama summa kuni aastani 2030. Ka teisi kohalikke ja rahvusvahelised ettevõtteid oodatakse projektiga liituma ja panustama ülejäänud summa.
Rahalised vahendid võimaldavad JBS-il ehitada laiaulatusliku plokiahela süsteemi, mis jälgib kõiki liha tarneahela osapooli, nii otseseid kui kaudseid. “Praegu ei jälgi ettevõte kaudseid tarnijaid ning ka teised firmad ei tee seda. Kuid plaanime selle puuduse tehnoloogia abil kaotada,” ütles JBS-i tegevjuht Gilberto Tomazoni.
Brasiilia vihmametsad ohus
Metsade hävitamine on olnud viimasest kümnendist alates ülemaailmne probleem, kuid enim on selle all kannatanud just Lõuna-Ameerika Amazonase vihmametsad. Eelmise aasta andmed näitasid, et Amazonase metsade raie oli nii kõrgel tasemel viimati 2006. aastal. Seega on olukorra ümberpööramiseks vaja suuri jõupingutusi.
Loe lisaks: “Plokiahela tehnoloogia kasutus – näited elust enesest”