Ethereumi nn. 2. kihi plokiahelad on viimastel aastatel saavutanud märkimisväärset populaarsust, kuna arendajad otsivad pidevalt viise, kuidas võrgu tehingutasude pealt kokku hoida. See on viinud paljude Ethereumi rakenduste kolimiseni L2 plokiahelate peale.
Ethereumi L2 plokiahelad
Plokiahela L2 ehk layer 2 lahendused on eraldi võrgud, mis on välja töötatud juba olemasoleva plokiahela jaoks, eesmärgiga leevendada selle koormust ja kõrgeid tehingutasusid. Ethereumil on olnud selliste lahenduste järgi tugev vajadus, kuna Ethereumi plokiahel on sageli ülekoormatud ja võrgu tasud tänu sellele kõrged.
Hiljuti avaldas plokiahela analüüsifirma Messari aruande, mille andmetel toimusid käesoleva aasta 3. kvartali Ethereumi tehingutest 61% just 2. kihi plokiahelatel. Arbitrum on Ethereumi L2 lahendustest kõige enam kasutatud, mis protsessib keskmiselt 600 000 tehingut päevas. Lisaks on populaarsed lahendused veel Optimism ja zkSync ning selle aasta augustis turule tulnud Coinbase’i L2 platvorm Base, mis võlgneb oma tõusu eelkõige sotsiaalmeedia tokenite rakenduse friend.tech populaarsusele.
Loe lisaks: “Tokeniseeritud sotsiaalmeedia ehk mis on Friend.tech?”
ETH kogus on hakanud taas tõusma
Alates üleminekust osakupõhisele meetodile (ingl. proof of stake) on Ethereumi puhul olnud näha valdavat deflatsiooni – see tähendab, et ringluses oleva ETH hulk on tehingutasude põletamise tõttu vähenenud. Madalam võrgu aktiivsus tähendab aga vähem põletamist, mistõttu on veebilehe ultrasound.money andmetel Ethereumi ringluses olevate coinide kogus taas kasvama hakanud. Täpsemalt on viimase 30 päeva jooksul ETH kogus kerkinud üle 30 000 ETH võrra. See pakkumise kasv on tingitud eelkõige 2. kihi plokiahelate kasutamisest, mille puhul ei pea kasutajad põhivõrgus enam nii palju tehingutasusid maksma.
Loe lisaks: “Ethereumi üleminekust PoS meetodile möödus aasta”