Materiaalsete varade tokeniseerimise trend kogub jätkuvalt hoogu. Eile teatas Šveitsi suurim varahaldur UBS Asset Management oma esimese tokeniseeritud VCC-fondi pilootprojekti käivitamisest.
UBS toob turule reaalsete varade fondi plokiahela peal
Šveitsi varahaldusfirma ja pank UBS Asset Management teatas pressiteates, et käivitab oma esimese plokiahela tokenitel põhineva fondi. Pilootprojekt on osa laiemast VCC (Variable Capital Company) algatusest, mille eesmärk on tuua erinevat tüüpi materiaalsed varad (ingl. real world assets) plokiahela peale.
Thomas Kaegi, UBSi Singapuri ja Kagu-Aasia varahalduse juhi sõnul on tegemist olulise verstapostiga fondide tokeniseerimise mõistmisel, tuginedes UBSi kogemustele võlakirjade ja struktureeritud toodete tokeniseerimisel. Mees lisas, et UBS teeb algatuse kaudu koostööd traditsiooniliste finantsasutuste ja fintech teenuste pakkujatega, et parandada klientide jaoks turu likviidsust ja kättesaadavust.
Fondi pilootprojekti käivitamiseks algatas UBS eraldi üksuse nimega “UBS Tokenize” ning fondi tokenid on omakorda loodud Ethereumi plokiahela peale nutilepinguid kasutades (ingl. smart contracts). Pilootprojekt on osa UBSi ülemaailmsest plokiahela strateegiast, mis keskendub avalike ja privaatsete plokiahelate võrgustike rakendamisele fondide emiteerimise ja levitamise tõhustamiseks.
Mida tähendab materiaalsete varade tokeniseerimine?
Reaalse vara tokeniseerimine on füüsilise vara omandiõiguse teisendamine plokiahela peal olevateks digitaalseteks tokeniteks. See lähenemisviis kasutab plokiahela tehnoloogiat, et muuta materiaalsed varad, nagu kinnisvara, kunstiteosed, maavarad või kaubad kättesaadavamaks laiemale publikule.
Samas ei tohi unustada, et tokeniseerimine ainult vähendab vahendajate rolli. See võimaldab küll kiiremaid ja läbipaistvamaid tehinguid, kuid kõik reaalsete varade tokeniseerimise platvormid vajavad ühel või teisel moel mõnda vahendajat, kes vastutab selle eest tokenite katteks hoitakse kuskil ka päris vara. Kui vahendaja kaob, jääb kasutajale kõigest token, ilma ühegi võimaluseta seda hiljem alusvara vastu lunastada.
Loe lisaks: “Tokeniseeritud sotsiaalmeedia ehk mis on Friend.tech?”